Zapraszamy do udziału w spotkaniu z Ulufer Çelik, Andreą Pichl, Danielem Mikulskim i Jackiem Zachodnym, artystkami i artystami, uczestniczącymi w pierwszej edycji Programu Rezydencji Artystycznych im. Konrada i Pawła Jarodzkich w Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, którego partnerem jest 66P Subiektywna Instytucja Kultury. Rozmowę poprowadzi kuratorka rezydencji, Joanna Sokołowska. Podczas spotkania rezydentki i rezydenci opowiedzą o swoich pracach, badaniach artystycznych i budowaniu relacji z miejscem tworzenia.
Dokumentacja obrad rady artystycznej i spotkania z rezydentami i rezydentkami w Krzyżowej:
Rezydentki i rezydenci:
Ulufer Çelik pochodzi z Turcji, pracuje w Rotterdamie. W swojej twórczości sięga do mitologii, którą przepracowuje z perspektyw mniejszościowych: feministycznej, queerowej i migranckiej. Interesują ją szczególnie rytuały spajania wspólnot a wykluczania mniejszości. Tworzy wyobrażenia nowych mitów i przyszłości uwolnionej od obecnych kanonów i zobowiązań, np. wobec narodów. Jej wielowymiarowe prace realizowane są w medium wideo, poezji, rysunku, dźwięku i performance i operują nielinearnym ujęciem czasu i narracji.
Daniel Mikulski, tegoroczny absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jego malarstwo dotyka emocji i postaw wynikające z przemocy normatywnej większości wobec mniejszości. Tworzy zarówno obrazy agresji, jak i wyzwolenia ciał, relacji międzyludzkich i uczuć z dominujących ról płciowych i społecznych. Jego prace czerpią ze kultury internetowej, estetyki gier wideo i komiksów.
Andrea Pichl, pochodzi z byłej NRD, mieszka w Berlinie. Główne pole jej badań to nowoczesna architektura, urbanistyka i dizajn jako spuścizna socjalizmu. Zajmują ją w szczególności zderzenia socmodernistycznych utopii i polityki z codziennością. Punktem wyjścia dla jej prac są badania i fotograficzna dokumentacja materiałów, wnętrz i detali budowlanych. Artystka rekonstruuje i przetwarza je w odmiennej skali w formie rysunków i instalacji. Aluminium, tapeta, sklejka, zasłona, prefabrykat przemieniają się w głównych bohaterów i świadków minionej epoki. Prace Andrei Pichl wydobywają ich obecność z wstydliwych peryferii naszych miast i pamięci, pozwalając skonfrontować się na nowo z wypieraną przeszłością.
Jacek Zachodny jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Zajmuje się instalacją, obiektami, malarstwem, wideo, performance, akcjami w przestrzeni publicznej i projektami społeczno-artystycznymi. Twórca wideo do przedstawień teatralnych, np. Tęczowa Trybuna w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W swojej praktyce często porusza kwestie pamięci, przeszłości i przemijania, interesują go relacje międzyludzkie i międzykulturowe. Część projektów realizuje w podróżach. Pisze i publikuje. Współprowadzi wrocławską galerię ArtBrut, pracując z artystami z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową.
O Programie Rezydencji Artystycznych im. Konrada i Pawła Jarodzkich
Międzynarodowy Program Rezydencji Artystycznych im. Konrada i Pawła Jarodzkich tworzy warunki do pracy twórczej w Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Jego celem jest wsparcie dla współpracy, procesów i badań artystycznych w dialogu z historią, działalnością edukacyjną i społeczną Fundacji.
W ramach programu cyklicznie, na okres sześciu tygodni Fundacji „Krzyżowa” gości czwórkę rezydentów i rezydentek wybranych przez Radę artystyczną. W trakcie pobytu w Krzyżowej mają oni możliwość do skupienia się zarówno na pracy indywidualnej jak i wspólnej oraz współdziałania z grupami uczestniczącymi w wymianach Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.
Program rezydencji jest dedykowany twórczości, która jest wrażliwa na środowisko społeczne i przyrodnicze, zaangażowana w przepracowanie przeszłości lub w eksperymenty przybliżające przyszłość. Wspieramy różnorodność postaw, mediów i praktyk artystycznych. Sprawdzamy, jak przy pomocy sztuki, można prowadzić dialog i nawiązywać relacje międzykulturowe. Działamy w międzynarodowym środowisku artystycznym, zakorzenionym w Europie Środkowo-Wschodniej, na Dolnym Śląsku i w historii dialogu polsko-niemieckiego.
Zgodnie z postawami patronów rezydencji, Konrada i Pawła Jarodzkich chcemy wzmacniać głosy, które słyszymy za słabo, pomysły, które dopiero kiełkują i wolność poszukiwań artystycznych.
Skład rady artystycznej: Bożena Grzyb-Jarodzka, Renata Jarodzka, Rafał Jarodzki, Anna Kudarewska, Zbigniew Libera, Dorota Monkiewicz, Ruth Noack, Joanna Sokołowska, Vera Zalutskaya
Goście stali: Maryna Czaplińśka, Michał Czapliński
O Konradzie i Pawle Jarodzkich
Konrad Jarodzki i Paweł Jarodzki byli artystami i społecznie zaangażowanymi obywatelami związanymi z Wrocławiem. Współtworzyli miejsca i sytuacje, w których mogli się rozwijać inni, wspierali niezależność sztuki.
Konrad Jarodzki (1927–2021) – malarz, rysownik, architekt, pedagog, członek „Grupy Wrocławskiej”. Związany z wrocławską PWSSP (późniejszą ASP) jako wykładowca, a w latach 1992-1999 jako rektor. Jego pracowania była w latach 80. przestrzenią wolności, kształtowania twórczych indywidualności i niezależnych grup artystycznych (m.in. Luxus, Klub Linda).
Paweł Jarodzki (1958–2021) – malarz, rysownik, twórca tekstów, instalacji, komiksów i szablonów, pedagog, od 1982 roku związany z grupą Luxus, autor jej manifestów. Prowadził pracownię multimediów na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Był zaangażowany w życie artystyczne miasta jako twórca, animator grupowych działań, kurator Galerii BWA Awangarda i członek Wrocławskiej Rady Kultury.
Partnerem programu jest 66P Subiektywna Instytucja Kultury
Projekt jest współfinansowany ze środków Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.