25.02.2021-15.04.2021
Dokumentacja fotograficzna wystawy, fot. Alicja Kielan:
Bezimienny. Podpisane tym pseudonimem prace zwróciły uwagę w 2019 roku podczas konkursu Bielska Jesień. Anonimowy początkowo Bezimienny, wziął w nim udział, by rzucić wyzwanie przewidywalnym mechanizmom pola sztuki. Wytropiony przez kuratorów galerii Komputer, zrealizował w Warszawie indywidualną wystawę zatytułowaną cytatem z Gothica: Pokaż mi swoje towary, za którymi podążyły kolejne pokazy, na krakowskim KRAKERSIE (Cracow Art Week) i w pracowni Sześć Sześć Pe. Popularność medialna projektu sprawiła, że nie można było już utrzymać tożsamości Bezimiennego w tajemnicy i okazało się, że za projektem stoi wrocławski “ofspejs” Kościół Nihilistów w składzie: Justyna Baśnik-Andrzejewska, Jędrzej Sierpiński, Paweł Baśnik.
Świat przedstawiany w uniwersach fantasy powiela zazwyczaj wiele patriarchalnych schematów. W przypadku Gothic’a pojawia się bardzo mało postaci kobiecych, nie pełniących ważnej roli dla fabuły gry. Są to zazwyczaj służące, gospodynie domowe a w najgorszym wypadku niewolnice.
Kilka lat temu niemieccy fani stworzyli jednak nieoficjalną feministyczną wersję Velaya – historia wojowniczki, w której kluczową postacią zamiast Bezimiennego staje się tytułowa Velaya (w oficjalnej wersji gry będąca niewolnicą). Sterowana przez gracza rozprawia się w trakcie rozgrywki z wieloma patriarchalnymi wzorcami i seksistowskimi zachowaniami ze strony męskich postaci. Ostatecznie zdobywa najwyższą władzę jako namiestniczka miasta Khorinis i zaprowadza ład. W fabule tej wersji pojawia się dodatkowe uderzające podobieństwo do obecnie otaczającej nas rzeczywistości – zaraza dziesiątkująca mieszkańców miasta.
Oprócz bezpośredniej referencji do wizualności gry, nadchodząca wystawa stanowi próbę metaforycznego odniesienia się do sytuacji jaka w ciągu ostatnich kilku miesięcy miała miejsce na ulicach polskich miast w związku z zaostrzeniem ustawy antyaborcyjnej i Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet. Tytuł kontynuuje konsekwentnie obraną przez Bezimiennego strategię cytowania znanych tekstów pojawiających się w grze. Łapy precz! to okrzyk, który wydają postacie kobiece po wtargnięciu przez gracza do ich domów. Na wystawie pojawią się w większości nowe, wcześniej nie upublicznione prace, które w warstwie znaczeniowej nawiązują do fabuły wspomnianej fanowskiej wersji.

Bezimienny, Justyna Baśnik-Andrzejewska, Jędrzej Sierpiński, Paweł Baśnik