Przed nami finisaż wystawy „prze\T/rwanie” grupy Twożywo! Zapraszamy na oprowadzanie i spotkanie z udziałem artystów, Mariusza Libia i Krzysztofa Sidorka, kuratorki wystawy, Karoliny Vyšaty oraz Anny Mituś, historyczki sztuki współczesnej, krytyczki. Odsłonimy kuluary powstawania wystawy, omówimy wybrane prace w szerszym kontekście sztuki lat 90. i 2000. Odpowiemy na wszystkie pytania. Spotkajmy się w szóstek o szóstej!
29 stycznia (sob.) godz. 18:00
66P, ul. Księcia Witolda 66, Wrocław
Wstęp wolny

Wystawa „prze\T/rwanie” jest artystycznym komunikatem skierowanym do jednostki. Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek, jako wierni wyznawcy liter, postanowili oprzeć retrospektywę grupy na fonetycznych znakach graficznych. Twożywo wskazuje na sprawy niewygodne, uwierające nas zarówno 20 lat temu, jak i dzisiaj. Prace Twożywa wciąż zadają te same pytania: o wierność naszych idei i sztywność naszych kręgosłupów.
Na ekspozycji w 66P możemy zobaczyć m.in. naklejki oraz szablony, odwzorowania murali, których oryginały znajdują się lub znajdowały w wielu miastach w Polsce (Warszawa, Płock, Kraków); oryginalne sitodruki i szablonoduki; animacje; książki, a w nich i poza nimi przede wszystkim litery.
Wystawie towarzyszy mural pt. „Stagnacja” zlokalizowany na klatce schodowej 66P, o którym przeczytać można tu.
Więcej informacji o wystawie: https://66p.pl/przet-rwanie-grupa-twozywo
Monografia Twożywa („Plądrujemy ruiny rzeczywistości”) oraz kalendarz kolekcjonerski („Almanach 2022”) do nabycia w 66P lub online.
Grupa Twożywo powstała w 1994 r., działając początkowo pod nazwą Pinokio. W ostatnim składzie (Mariusz Libel, Krzysztof Sidorek) grupa istniała od 1998 do 2011 r. Metody i media, jakimi się posługiwała, skierowane były do przechodniów, internautów – osób przypadkowych, przemieszczających się materialnie lub wirtualnie po systemach komunikacyjnych i informacyjnych. Tworzyli murale, bilbordy, plakaty, naklejki, projekty netartowe, animacje, felietony i ilustracje w prasie. W 2006 r. Grupa Twożywo została laureatem nagrody Paszport „Polityki” w kategorii sztuki wizualne „za sztukę łączącą w nowatorski sposób słowo z obrazem, za śmiałe wkraczanie ze swymi pracami tam, gdzie sztuka dotychczas nie docierała”. Działania grupy wiele razy prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych.
http://twozywo.art.pl